Adó 1%
Logó
2025.05.17.

28 tehetséggondozó szakember, 4 önkormányzat és egy vállalat is kitüntetésben részesült idén

A 2025-ös „Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért” Díjátadó Gálán Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter, Latorcai Csaba, közigazgatási és területfejlesztési miniszterhelyettes, valamint Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár adták át a tehetséggondozás területének legrangosabb elismerését azoknak a mentoroknak, akik kiemelkedő munkájukkal hosszú idő óta segítik a tehetséges magyar fiatalokat.

A „Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért” díjban és Életműdíjban ez alkalommal 28 hazai és határon túli pedagógus, illetve szakember részesült, a „Tehetségbarát Önkormányzat” díjat 4 település képviselői vehették át, és idén először egy hazai munkaadó is elnyerte a „Tehetségbarát Vállalat” címet.

A díjak átadásában idén számos sztárvendég is közreműködött a művészet, a sport és a tudomány területéről, akik kötődnek a díjazottak személyéhez, vagy a településekhez. Így díjat adott át többek között a Szent István-renddel kitüntetett, Kossuth- és Liszt Ferenc-díja operaénekes, Miklósa Erika; az olimpiai ezüstérmes kardvívó, Gémesi Csanád; a Jászai Mari-díjas, érdemes művész, Dolhai Attila; a 179-szeres magyar válogatott, tízszeres magyar bajnok, KEK-győztes és világválogatott kézilabdázó, Éles József; a Bravo Otto és Viva Comet díjas énekesnő, Radics Gigi; a Vaszy Viktor-díjas operaénekesnő, Iván Ildikó; Mikecz Estilla színésznő; Zsiros László Róbert tudományos influencer, és a négyszeres Fonogram, Bravo Otto és Viva Comet díjas rockzenekar, a Hooligans is.

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter ünnepi beszédében kiemelte: "amikor a magyar tehetségeket csodáljuk, tapsoljuk és díjazzuk, akkor mindig kötelességünk, hogy azokra is gondoljunk, akik a talentumukat magasra emelni segítették. Csakis mentorok, mesterek segítségével válthatja valaki a tehetségét sikerre és elismerésre. Számomra a tehetséggondozók előtti főhajtás, a díjazásuk legalább annyira szívet melengető, mint a tehetségeink elismerése." 

A Gála a „Tehetségbarát Önkormányzat” díjak átadásával kezdődött, amelyre a települések saját pályázat útján jelentkezhettek; összesen 34 érvényes jelölés érkezett. A díj azokat az önkormányzatokat ismeri el, amelyek alapvető feladataik ellátásán túl példaértékű módon járulnak hozzá a tehetséges fiatalok felkutatásához, támogatásához, hatékonyan együttműködve tehetséggondozó szervezetekkel. A kitüntetésben idén Kistarcsa, Kisújszállás, Salgótarján és Szerencs részesültek, a díjjal járó 2.000.000 forintos támogatást pedig a helyi tehetséggondozó tevékenységek fejlesztésére fordíthatják.

A „Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért” díjakat Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár adta át annak a 25 hazai és határon túli szakembernek, akik munkájuk során kiemelkedően sokat tesznek a fiatalok tehetségének kibontakoztatásáért. Az államtitkár beszédében hangsúlyozta, a hazai fiatalok sikere és a tehetségek kibontakoztatása az őket segítő szervezeteken, az intézményeken és a bennük oktató, dolgozó pedagógusokon múlik. „A tehetséggondozás kiemelten fontos a mindennapokban is, elvégre nem csak a jövő nagy tudósait, művészeit, vállalkozóit, sportolóit kell felfedezni, hanem biztosítani kell minden fiatal számára, hogy meglelje a saját útját, rájöjjön arra, hogy mi az a terület, amelyben kiteljesedhet, értéket teremthet. Az Önök munkáját tovább nemesíti, hogy minden gyermek külön egyéniség, éppen ezért egyedi bánásmódot igényel. Köszönöm Önöknek szolgálatukat, sok sikert kívánok további tehetséggondozó munkájukhoz!" – mondta Varga-Bajusz Veronika a díjazottakat méltatva.

A 2013-ban alapított „Bonis Bona – A Nemzet Tehetségeiért" díj forrását idén is a Nemzeti Tehetség Program biztosítja. A támogatás összege 800.000 forint. Ebben az évben 383 érvényes jelölés érkezett. A jelöléshez két ajánló által készített közös felterjesztésre volt szükség. A díjazottak személyéről a szakmai előértékelés után a Pályázati Bizottság döntött.

Bonis Bona – Életműdíjban” olyan tehetséggondozó szakemberek részesültek, akik legalább 20 éves folyamatos, kiemelkedő és eredményes munkát végeztek versenyfelkészítés terén, illetve módszertanilag kimagasló színvonalú tehetséggondozó, tehetségfejlesztő vagy tehetségsegítő tevékenységet folytattak. Ebben az évben három szakember vehette át a díjat, amellyel 1.000.000 forint támogatás is jár.

Idén először egy olyan vállalat is elismerésben részesülhetett, amely professzionálisan támogatja a tehetségkibontakoztatási folyamatokat. Az utóbbi évek tapasztalatai alapján egyre több vállalkozás ismeri fel a tehetséggondozás jelentőségét, segíti a tehetségek fejlődését, akár cégen belül, akár azon kívül is. Az új kategóriában a 30 nevező között a családi vállalkozásoktól egész a nagyvállatokig képviseltették magukat a hazai munkáltatók. A „Tehetségbarát Vállalat” díjban 2025-ben a Faipari Szobrász Kft. részesült, mely a duális képzésben való részvétellel és ingyenes akkreditált képzések indításával segíti az asztalos és fafaragó szakma fiatal tehetségeit. A díjjal 4.000.000 forint anyagi támogatás is jár.

A hazai tehetséggondozás legrangosabb díjait idén is a Nemzeti Tehetség Program keretében, a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával hirdették meg. A szakmai megvalósító, a Nemzeti Tehetség Központ; mely a magyar tehetséggondozás kiemelt intézményi szereplőjeként, többek mellett a gálán a sztárvendégekkel közösen fellépő zenei és tánctehetségeket mentoráló Talentum Hungaricum programért is felel. 

Az idei díjazottak kategóriánként:

„Bonis Bona – A Nemzet Tehetségeiért” díj:

Abán Csaba, Baptista Szeretetszolgálat munkatársa

Batkiné Mészáros Viktória, a drávaszabolcsi Dráva Kincse Óvoda és Konyha óvodapedagógusa, 

dr. Beckné Sallay Anikó, a Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium mentorpedagógusa, középiskolai tanára

Fazekasné Domak Anikó, a Váli Vajda János Általános Iskola pedagógusa

Fenyő Enikő, a budapesti Művész úti Óvoda és Bölcsőde óvodapedegógusa

Gyenge Csilla, a Nagybecskereki Gimnázium és Szonya Marinkovity Általános Iskola pedagógusa

dr. Kézér Gabriella, a budapesti Magyar Táncművészeti Egyetem és a Kézér Tánclabor SE táncpedagógusa

Kirch Zoltán János, a komlói Kökönyösi Gimnázium Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskolája táncpedagógusa

Kocsis Csaba, a budapesti Deák Diák Ének-zenei Általános Iskola és Gimnázium pedagógusa

Kós Géza, a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem, Természettudományi Kar, Matematikai Intézet, Analízis Tanszék egyetemi adjunktusa

Kothencz Melinda, a Pécsi Művészeti Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum zenepedagógusa

Mezeiné Vass Ágnes, a Hevesi Körzeti Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Hevesi József Tagiskolájának igazgatója

Papp Anita, a hajdúnánási Bocskai István Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium pedagógusa

Prof. Dr. Palotás Árpád Bence, a Miskolci Egyetem Anyag- és Vegyészmérnöki Kar dékánja, egyetemi tanár

Rusz Csilla Mária, a nagyváradi Szacsvay Imre Általános Iskola drámapedagógusa

Siposné Csendes Éva, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum Bugát Pál Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája zenepedagógusa

Soós Sándorné Dr. Veres Rózsa, a szentendrei Ferences Gimnázium pedagógusa

Szeimann Zsuzsanna, a Tatabányai Árpád Gimnázium pedagógusa

Szitha Miklós, a gödöllői Frédéric Chopin Zenei Alapfokú Művészeti Iskola zenepedagógusa

Tóth Kristóf, a győri Czuczor Gergely Bencés Gimnázium pedagógusa

Tóthné Mózer Annamária, a budapesti Balassi Bálint Nyolcévfolyamos Gimnázium zenepedagógusa

dr. Varga Tamás, a révkomáromi Jókai Mór Alapiskola, valamint a Szlovák Köztársaság Országos Közoktatási és Ifjúságnevelési Intézete pedagógusa, mentortanára

Váradi Enikő, a Beregszászi Rezeda Folkműhely, Hagyományok Háza Hálózat Kárpátalja, Kárpátalja Néptáncegyüttes táncpedagógusa

Vörös Alpár István Vita, a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceum pedagógusa

Wittmann Zsolt, a budapesti Mathias Corvinus Collegium Alapítvány - Középiskolás Program programvezetője

„Bonis Bona – Életműdíj”:

Horváth Éva, a veszprémi Bárczi Gusztáv Általános Iskola, Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény igazgatója

Ivókné Szajkó Ottília, a gödöllői Premontrei Iskolaközpont magyar nyelv és irodalom - történelem szakos tanára

Prof. Dr. Weiszburg Tamás, az ELTE TTK tanszékvezető egyetemi docense, az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke

„Tehetségbarát Önkormányzat” díj:

Kisújszállás Város Önkormányzata

Kistarcsa Város Önkormányzata

Salgótarján Megyei Jogú Város Önkormányzata

Szerencs Város Önkormányzata

„Tehetségbarát Vállalat” díj:

Faipari Szobrász Kft.

Aktuális hírek