Adó 1%
Logó
2025.03.03.

3 kérdés – 3 válasz – Magyar fiatalok a nagyvilágban

Beszélgetés a világ vezető egyetemein tanuló Talent Kapital Hungary mentoráltakkal

Az idei évben rekordszámú jelentkező közül 25 kiemelkedően tehetséges magyar fiatal számára biztosít mentorációt a Talent Kapital Hungary (TKH) program. A program célja a külföldön tanuló vagy jelenleg itthon tanuló, de külföldi tanulmányokat tervező magyar fiatalok szakmai és személyes fejlődésének elősegítése, valamint kapcsolódásuk erősítése az anyaországgal. Három, a világ vezető egyetemein tanuló diákkal beszélgettünk arról, milyen kihívásokkal szembesülnek, hogyan segítheti őket a program, és milyen dilemmák foglalkoztatják őket.

Beszélgetőpartnereink Brezo Ferenc, aki az amerikai University of Pennsylvanián politika, filozófia és közgazdaságtan területen tanul, Lévay Anna, aki a szintén amerikai University of Chicagón közgazdaságtan, társadalom és üzleti tudományok szakon cserediákként folytatja tanulmányait, diplomáját pedig a franciaországi Sciences Po Parisnál szerzi majd meg. Sikora Gréta pedig az angliai University of Oxfordon közgazdaságtan és menedzsment területen képzi magát.

Milyen szakmai kérdések, kihívások vagy nehézségek foglalkoztatnak?

Brezo Ferenc: Az utóbbi időben leginkább a gazdasági versenyképesség foglalkoztat, valamint az ebből fakadó kihívások a nemzetbiztonságra nézve. Az érdekel leginkább, hogyan lehetne az Európai Unióban az utóbbi évtizedben megtapasztalt stagnálást megfordítani, s a kontinens országainak innovációját, valamint politikai soft power-jét revitalizálni. Az Európai Unió innovációs és politikai „soft power” lehetőségeinek megerősítését is vizsgálom, emellett érdekel az amerikai gazdasági dinamizmus és mobilitás összehasonlítása az európaival.

Lévay Anna: Karrieremet az adatelemzésben és tanácsadásban képzelem el, azonban bizonytalan vagyok a legmegfelelőbb továbbtanulási irány kiválasztásában. Fontos számomra a munkaerőpiaci versenyképességem növelése, különösen az AI fejlődésének kontextusában, valamint a külföldi és hazai lehetőségek összehasonlítása.

Sikora Gréta: Másodéves közgazdaságtan hallgatóként aktívan keresem, hogy milyen szakmai úton induljak el tanulmányaim befejezése után. Eddig kockázatitőke-befektetéssel és startupokkal foglalkoztam az egyetem mellett, és ez az irány továbbra is nagyon érdekel, különösen az, hogy hogyan lehetne Magyarországon érvényesülni ebben a világban. Bár Angliában már tapasztalatot szereztem ezen a téren, Magyarországon még nem ismerem a befektetői és vállalkozói ökoszisztémát.

Mi motivál leginkább abban, hogy részt vegyél a programban?

Brezo Ferenc: A mentorálás segíthet abban, hogy választ kapjak karrierrel kapcsolatos kérdéseimre. Emellett értékes kapcsolati háló építésére is lehetőséget nyújt, amely hosszú távon is támogathatja szakmai fejlődésemet, valamint a karrieremre vonatkozó terveim kikristályosítását.

Lévay Anna: A mentorprogramban való részvétel legfőbb motivációja, hogy tapasztalt szakemberektől tanulhassak a karrierépítésről, iparági trendekről. Szeretném jobban megtudni, milyen karrierlehetőségek illeszkednek a képességeimhez. Egy tapasztalt mentor segíthet abban, hogy a legjobb döntéseket hozzam meg.

Sikora Gréta: Szeretnék többet megtudni az itthoni vállalkozói közösségről, befektetői környezetről, és a saját lehetőségeimről a szektorban. Célom, hogy Magyarországon is megfelelő szakmai kapcsolatokkal és készségekkel rendelkezzek.

Milyen dilemmák foglalkoztatnak, amiket a mentor programba behozol?

Brezo Ferenc: Fontos kérdés számomra, hogy az egyetem után rögtön a politika vagy először inkább az üzleti világ felé forduljak. Emellett szeretnék tisztább képet kapni a szakmai tapasztalatszerzés lehetőségeiről és a hazaköltözés kontra külföldi karrierépítés részleteinek dilemmájáról.

Lévay Anna: Legfőbb dilemmám a továbbtanulási, illetve a karrier irány kiválasztása. Nem tudom, hogy érdemes-e közvetlenül alapképzés után továbbtanulnom, vagy inkább előbb szakmai tapasztalatot kellene szereznem. Munkám során az adat alapú döntéshozatalt szeretném támogatni, ám nem tudom, hogy ezt adatelemzőként, esetleg tanácsadóként tegyem, vagy inkább a bankszektorban képzeljem el a jövőmet.

Sikora Gréta: A legfőbb kérdéseim a magyar vállalkozói világ lehetőségeire vonatkoznak: milyen alapok és startupok meghatározók jelenleg, és milyen karrierutak nyílhatnak meg ezen a területen Magyarországon.

A Talent Kapital Hungary mentorprogramja nemcsak szakmai iránymutatást és kapcsolatépítési lehetőségeket kínál, hanem segít a fiatal tehetségeknek abban is, hogy tudatosabban tervezzék karrierútjukat. A mentoráltak tapasztalatai és dilemmái jól mutatják, milyen fontos a megfelelő támogatás és útmutatás a fejlődésükhöz. A program nemcsak egyéni szinten nyújt segítséget, hanem hozzájárul a hazai és nemzetközi közösség megerősítéséhez is, lehetőséget adva arra, hogy a külföldön tanuló magyar tehetségek kapcsolata az anyaországgal folyamatosan erősödjön.

Aktuális hírek