Fókuszban a fenntartható energia, a tudatos életmód fejlesztése és a generációk közötti tudásmegosztás erősítése – kezdődik az NTP START program mentorálási szakasza


A Nemzeti Tehetség Központ programja olyan innovatív, napjaink kihívásaira reagáló, megvalósítható ötleteket, elképzeléseket, megoldásokat támogat, amelyek fókuszában Magyarország saját erőforrásra épülő fejlesztése áll. A START program azoknak a 18-27 éves fiataloknak ideális, akik vállalkozásuk beindítását tervezik. A Design Terminal szakmai partnerségével megvalósuló programra egyénileg vagy csapatban is lehetett jelentkezni, akár ötletfázisban lévő, akár már kiforrott megoldásokkal. A START program keretében a résztvevők gyakorlatorientált képzéseken vehetnek részt és mentorálás mellett fejleszthetik vállalkozási ötleteiket az ötlet szintjéről a megvalósításig. A 2025 márciusa és júniusa között zajló program két lépcsőben, szakmai támogatással kíséri végig a fiatalokat a vállalkozói úton, amelynek végén a legjobb csapatok akár 5 millió forint támogatást is nyerhetnek.

„Magyarország ugyan nem gazdag ásványkincsekben, de a fiatalok tehetsége kiapadhatatlan erőforrást jelent. Ez az a képesség, tudás, habitus, ez az a plusz, amelyre Magyarországnak hatalmas szüksége van. Ha csak az elmúlt néhány évre gondolunk, számos kihívással kellett szembenéznünk: a koronavírustól a háborús veszélyhelyzetig, de az alkotás vágyát sohasem veszítették el az itt élő fiatalok. Ez azért létkérdés, mert a nemzet sikere, sőt jövője múlik a tehetséges fiatalokon, mi pedig örömmel fektetünk a jövőbe – erről szól a START program is.” - mondta Nagy-Vargha Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium fiatalokért felelős helyettes államtitkára.
Az idei programra a következő témakörökben lehetett jelentkezni:
- Fenntartható energia
- Tudatos életmód fejlesztése okosmegoldásokkal (pénzügyi tudatosság, ökotudatosság, mentális egészség és egészséges életmód)
- Generációk közötti tudásmegosztás erősítése

„Az innováció és a vállalkozói szemlélet meghatározó szerepet játszik a jövő alakításában, ezért a START program célja, hogy a fiatalok kreatív ötleteit piacképes megoldásokká formálja. Programunkat úgy terveztük meg, hogy átfogó támogatást nyújtson a vállalkozói tehetségek kibontakoztatásához, a gyakorlati tudás és a szakmai mentorálás egyensúlyával. A képzés során nemcsak elméleti ismereteket adunk át, hanem egy inspiráló közösséget is építünk, ahol szakértők és mentorok segítségével fejleszthetik ötleteiket a résztvevők. Bízunk benne, hogy a START program nemcsak lehetőséget, hanem lendületet is ad a fiatal vállalkozóknak, hogy sikeresen valóra váltsák elképzeléseiket.” - hangsúlyozta Sándor-Kovács Dóra, a Nemzeti Tehetség Központ ügyvezetője.

"A magyar gazdaság sikerének egyik legfontosabb mozgatórugói azok a fiatalok, akik akarnak és mernek vállalkozni. A Nemzeti Tehetség Központtal közösen azon dolgozunk, hogy Ők a programban megszerezzék az ehhez szükséges tudást és megtalálják saját közösségüket. Azt gondoljuk, hogy a program résztvevői példaképként szolgálhatnak minden fiatalnak, aki vállalkozás alapításán gondolkodik, de még nem határozta el magát, hogy rálép erre az útra!" – emelte ki Jónás László, a Design Terminal ügyvezetője.

A program két szakaszból áll. Az első hetekben a résztvevők gyakorlatorientált szakmai tréningeken a vállalkozás alapvető tudásanyagát sajátíthatják el, többek között a PR, a marketing, a jogi és pénzügyi ismeretek és a befektetések témaköreiben, és segítséget kapnak egy pitch deck összeállításához. A leadott feladatok kiértékelését követően hétről hétre a legjobb megoldások jutnak tovább. Az első lépcső végére 15 csapat marad bent, akik egy személyes pitch versenyen mérkőznek meg, ahol eldől, hogy melyik az a 10 csapat, aki továbbjut.

A második lépcsőben az egymástól való tanulásra, tudásmegosztásra és az ötletmentorálásra kerül a hangsúly. A képzést felváltja az immár üzleti tervvel, célokkal és prototípussal rendelkező csapatok ötletre szabott online mentorálása, melyet egy kulcsmentor támogat, illetve szakmai kérdésekben az adott terület specialistáinak segítsége is igénybe vehető. Így készülhetnek fel a résztvevők a program csúcspontját jelentő záróeseményre, a Demo Day-re, ahol szakmai zsűri előtt mutathatják be a program során tökéletesített ötleteiket. A legjobban teljesítő két csapat 5-5 millió, míg a második két legjobb csapat 3-3 millió forint nyereményben részesül. További információk a Nemzeti Tehetség Program weboldalán érhetők el.