Vállalkozói tehetségek a START Ideathon programban – három csapat szóvivőjével beszélgettünk

A START Ideathon program azoknak a 16-20 év közötti középiskolás diákoknak szól, akiket érdekel a vállalkozói karrierút és szívesen foglalkoznak ötletük kidolgozásával, belelátva abba, hogyan gondolkodnak a vállalkozók, miközben fejlesztik kreatív és problémamegoldó készségeiket is. Mindezt elismert szakemberek támogatásával, gyakorlatias útmutatásával. Három csapatvezetővel, Hettich Rebekával, a CoCreate csapat szóvivőjével, Sahin-Tóth Gáborral, a Jobstax csapat szóvivőjével és Vörös Kolos Attilával, a Mester hármas csapat szóvivőjével beszélgettünk.
Mi jellemez téged most a legjobban és hol látod magad öt év múlva, mivel fogsz foglalkozni?
Hettich Rebeka, a Székesfehérvári SzC Széchenyi István Műszaki Technikum szoftverfejlesztő és -tesztelő szakos diákja: Nagyon eltökélt vagyok, mélyen beleásom magam mindenbe, ami érdekel. Minden problémára megtalálom a megoldást. Az eddigi terveim szerint öt év múlva egyetemre fogok járni és mellette tágítani a szemléletmódomat, építgetni a jövőmet.
Sahin-Tóth Gábor, a Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium diákja: Az emberi kapcsolatok jelentik az életet számomra. Reál beállítottságú vagyok, aki keresi a logikát a világ működésében, hogy az összefüggések felhasználásával valami olyat alkosson, amivel a társadalom fontos részét képezheti. Emiatt a pályaválasztásom is a közgazdaságtan rejtelmeibe vezet. Hosszú évek távlatába tekintve a külföldi infrastruktúrák felfedezése van tervben, hogy elsajátítva a tudást, hazahozhassam anyaországomba, és itt fordíthassam az emberek életszínvonalának javítására.
Vörös Kolos Attila, a szentendrei Ferences Gimnázium tanulója: Ha 1-2 dolgot kell említeni, akkor talán az ambíciót, a magabiztosságot és az egyenességet emelném ki. Öt év múlva, remélhetőleg egy vállalkozás élén leszek, jó emberekkel körbevéve, úton a siker felé.

Honnan hallottatok a START Ideathon versenyről és miért jelentkeztetek?
Hettich Rebeka: A segítő tanárnőnk találta ezt a versenyt. Mivel már több hasonló versenyen indultunk, úgy döntöttünk, hogy ezen is megmérettetjük magunkat. Ebben a versenyben nagyon vonzónak találtam a sok mentorálást és képzést, ami segít új szemléletformákat kialakítani és betekintést nyújt a vállalkozói világba. Ezzel a programmal új szakmai készségeket sajátíthatunk el, ami később karrierépítés során támaszt nyújt. Ezen kívül még fontos szempont volt az is, hogy új embereket ismerhetünk meg, ezzel új kapcsolatokat is teremtve.
Sahin-Tóth Gábor: Az indíttatás az alapján jött, hogy betekintést szeretnék nyerni a jelenlegi innováció világába, és ezen lehetőségek keresése során bukkantam rá erre a versenyre a közösségi médiában. Pont megfelelőnek ígérkezett, mivel már évek óta kerül megszervezésre az Ideathon, emiatt gondoltam, hogy színvonalas rendezvényeken nagy tudású, rutinos mentorokkal, és hasonló indíttatású fiatalokkal tudnék megismerkedni. Ezért időt nem vesztegetve jelentkeztem csapatommal, akik a legjobbat hozzák ki belőlem, és összeszokott módon tudunk felgöngyölíteni bármilyen problémát.
Vörös Kolos Attila: Az osztályfőnököm küldött egy kör e-mailt az osztályban és két barátommal úgy döntöttünk, hogy elindulunk. Először is jó alkalomnak tűnt, hogy próbára tegyük a vállalkozói képességeinket és további tapasztalatokat gyűjtsünk. Másodszor egy jó programként is fogjuk fel, így nem törne meg, ha nem nyernénk. Harmadszor pedig a nyeremény meglehetősen nagy vonzerőnek bizonyult.

Gondolkodsz abban, hogy saját vállalkozást indíts? Ha igen, miért?
Hettich Rebeka: Igen, már sokszor gondolkodtam ezen. Szimpatikus az, hogy „én irányítok” és motivál az is, hogy a számomra fontos eszméket helyezhetem előtérbe. Bár ez így szépnek hangzik, de tudom, hogy ennél jóval bonyolultabb a vállalkozói lét, ezért is szeretném jobban átlátni a nehézségeket és még több tudást elsajátítani a vállalkozásindításról.
Sahin-Tóth Gábor: A csapattársaimmal akár egy magánvállalkozást is elindítanék, mivel számunkra a közös munka nem teher, hanem élvezet. Ezen felül olyat hozhatnánk létre közösen, ami emberek mindennapi életét könnyítené meg. A megbízható információk viszont még hiányoznak, hogy hogyan is kell kezelni egy vállalkozást. Ezek megismerése után az elindításhoz nem kell más, mint a tökéletes ötlet, amit lehet, hogy meg is találtunk, ezzel neveztünk a versenyre.
Vörös Kolos Attila: Igen, gondolkodok ezen, sőt ebből szeretnék élni. Az keltette fel az érdeklődésemet a vállalkozások iránt, hogy ez egy olyan munkalehetőséget biztosít, amelyben a siker ténylegesen csak a saját teljesítményemen múlik, nem úgy, mint egy átlagos munkahelyen, ahol általában ugyanannyi pénzt kapsz, ha rossz, illetve, ha remek munkát végzel is.

A program során a résztvevő csapatok a kulcsmentoraikkal dolgoznak együtt, akik mindannyian a vállalkozások világában szerteágazó, akár több évtizedes tapasztalattal rendelkeznek tanácsadóként, trénerként vagy a saját vállalkozásuk kapcsán. Mészáros Anita, szervezet- és vállalatfejlesztési tanácsadó, Pécsi Máté, a Sponsomore alapítója és CEO-ja, Sports Media Sales manager, Szűcs Endre, a bedrock.farm ügyvezetője, Paris Noble, Elevate Strategy & Design társalapítója a résztvevőket abban a folyamatban segíti, hogyan formálhatják ötleteiket egy működő megoldássá, akár önfenntartó vállalkozássá. A diákok kéthetente, tanítási időn kívül, tematikus interaktív műhelymunkák sorozatán keresztül online formában dolgozzák fel az előre meghatározott témákat az előadók és mentorok segítségével. Többek mellett választ kapnak arra, hogyan gondolkoznak a vállalkozók, milyen készségekre építenek, de elmélyülhetnek abban is, hogy milyenek a reális célok. Megismerkednek az együttműködés fontosságával, a márkatervezéssel és az ötletetek piaci tesztelésének módszereivel is.

A programban résztvevő csapatok április 12-én, személyes demo day-en mutathatják be egymásnak, illetve a szakértő zsűrinek fejlődésüket. A három győztes csapat tagjai értékes nyereményben, valamint három hónapon keresztül 30.000 Ft - 30.000 Ft ösztöndíjban részesülnek, találkozhatnak egy vállalkozói ideállal, illetve lehetőségük nyílik továbbfejleszteni ötletüket a következő évi START programban. Az első helyezett csapat ezen felül egy külföldi tanulmányút keretében részt vehet a 2025-ös Talent’s Talk-on, a tehetségek fórumán is.