A START Ideathon verseny résztvevői is ott voltak a Talent’s Talk-on
A START Ideathon a Nemzeti Tehetség Központ középiskolásoknak szóló pályaorientációs programja, amelyben a csapatok saját ötleteiket dolgozzák ki mentorok támogatásával. A résztvevők a Design Terminál szakmai együttműködésével megvalósuló program során egy kiinduló ötletet fejlesztenek tovább, miközben megtapasztalják a közös gondolkodás, a problémamegoldás és a kitartó munka folyamatát is.
Tavaly a START Ideathon nyertes csapata látogathatott el a 2025-ös bécsi Talent’s Talk-ra, idén pedig öt csapat is úgy döntött, hogy felkeresi a Szatmárnémetibe érkező Talent's Talkot. A diákok és kísérőtanáraik Ózdról, Budapestről, Egerből, Szegedről és Karcagról indultak el a kétnapos közösségi és szakmai élményprogramra.
A pénteki nap a város felfedezésével indult. A csapatok kulturális treasure hunting során ismerték meg Szatmárnémeti nevezetességeit, majd együtt felmentek a tűzoltótoronyba. Az estét közös beszélgetések és társasjáték zárta, amelyek segítettek abban, hogy a különböző városokból érkező fiatalok gyorsan közösséggé formálódjanak.
Soósné Varga Rozália, a Joni és Bruno csapat kísérőtanára kiemelte, hogy a városi portya játékos formában segített megismerni a várost, és jó hangulatú kezdést adott a programnak. A pedagógus szerint a minőségi környezet és a gondos szervezés is hozzájárult ahhoz, hogy a résztvevők már az első napon közösségi élményként éljék meg a találkozást.
A szombati nap a Talent’s Talk eseményé volt, amelyen a START Ideathon verseny résztvevői is jelen voltak. A rendezvény a Nemzeti Tehetség Központ Talent Kapital Hungary programjához kapcsolódik, amely a külföldön tanuló magyar fiatalok szakmai fejlődését és közösségépítését támogatja. A beszélgetések célja, hogy a fiatalok művészekkel, kutatókkal, vállalkozókkal és közéleti szereplőkkel találkozva gondolkodjanak a jövő kihívásairól.
A program egyik különlegessége, hogy a résztvevők nem hagyományos előadásokat hallgatnak, hanem panelbeszélgetések és élő párbeszédek részesei lehetnek. A diákok kérdezhetnek, bekapcsolódhatnak a beszélgetésekbe, és személyesen is megszólíthatják az előadókat.
Cseh Tamásné, a Zero Waste Box csapat kísérőtanára szerint a Talent’s Talk rendkívül inspiráló tapasztalatot jelentett. Szerinte a program sokszínű előadásai és beszélgetései új perspektívákat nyitottak meg a pedagógusok és a diákok számára egyaránt a tehetség felismerésével és fejlesztésével kapcsolatban. Hasonlóan fogalmazott Keresztes-Jakab Zsófia, a csapat másik kísérőtanára is, aki szerint a beszélgetések segítettek abban, hogy a fiatalok új szemléletből gondolkodjanak a tehetségről, és olyan kapcsolatokat, barátságokat alakítsanak ki, amelyek akár a későbbi pályájukra is hatással lehetnek.
A diákok beszámolóiból az is kiderült, hogy a hétvége nemcsak új tudást, hanem szemléletet is adott.
„Vannak napok, amik után nemcsak új információkkal, hanem teljesen új szemléletmóddal tér haza az ember. A Talent’s Talk pontosan ilyen volt számomra.”– mondta Papp Dorottya, az EduVenture csapat tagja.
Landauer Gábor, a Joni és Bruno csapat tagja szerint az volt a legemlékezetesebb élmény, amikor kérdezhetett a panelbeszélgetések résztvevőitől, és személyesen is beszélgethetett az előadókkal. Mint fogalmazott, számos olyan gondolatot visz magával, amely később is formálhatja a gondolkodását.
A hétvége egyik legerősebb üzenetét Baranyai Rubina, a YOUNGIRLWEALTH csapat tagja fogalmazta meg: "A hétvége egyik meghatározó üzenete számomra a valódi kapcsolódás ereje volt. Az embereket a történeteik és a tapasztalataik kötik össze.”
A START Ideathon idei programja a január közepi közösségépítő nappal és a Talent's Talk részvétellel komplex tanulási élménnyé vált: a Talent’s Talk beszélgetései és a közösen megélt két nap a fiatalok visszajelzései alapján három szóban foglalható össze: tudás, élmény és közösség. És talán ez az, ami a tehetséggondozásban a legfontosabb: amikor a lehetőség, az inspiráció és a közösség egyszerre találkozik egy fiatal életében.