Tehetséggondozás a filmvásznon

A „Tanár bá kérem!” című film nem csupán Karinthy Frigyes ikonikus karcolatait eleveníti meg a vásznon, hanem egyben a fiatal tehetségek kibontakozásának is kiváló példája. A produkció előzménye egy 2 perces rövidfilm volt, amely a Nemzeti Tehetség Program által támogatott drámapedagógiai képzést mutatta be. Az alkotók ezt a kisfilmet gondolták tovább és készítettek egy egész estés mozit, amely egyszerre tisztelgés Karinthy munkássága előtt egy modern, kreatív adaptációban.

A film rendezője, Horváth Zoltán, aki 2013 óta tart színjátszó szakkört gyerekeknek, elhivatottan dolgozott azon, hogy a Gödöllői Fiatal Művészek Egyesületének produkciója méltó módon mutassa be Karinthy írásait az időtálló iskolai élményekről. A projekt nem csupán a klasszikus irodalom népszerűsítését szolgálja, hanem egyben a fiatal tehetségek felkarolását is. A filmben szereplő minden gyerek közel azonos mértékben kapott teret, így megmutathatta a tehetségét, miközben saját élményeket szerzett egy filmforgatás folyamatáról.
A „Tanár bá kérem!” zenés humoreszk formában eleveníti meg a diákélet viccesebb és olykor kihívásokkal teli pillanatait. Az eredeti szöveget tiszteletben tartva, de kreatív szerkesztéssel egy egységes történetet alakítottak ki, amelyben 140 popdal részlet, animációs betétek, vizuálisan elrejtett közmondások és szólások is helyet kaptak. A film egyik különlegessége, hogy a tanári asztal mögött folyamatosan változnak a híres magyar személyiségek portréi, így a nézők akár egy játékos ismeretterjesztésként is élvezhetik a látványt.

A produkció létrejötte bizonyítja, hogy a tehetséggondozás és a közösségi összefogás milyen maradandó kulturális értékeket teremthet. A Nemzeti Tehetség Program támogatásával indult rövidfilmből egy hiánypótló ifjúsági játékfilm született, amely a tanulás, a közösség és a művészet erejét egyesíti. A rendező célja, hogy az alkotás minél több oktatási intézményben, könyvtárban és közösségi térben is elérhető legyen, ezzel is ösztönözve a fiatalokat az irodalom és a művészet szeretetére. A film fő mondanivalóját foglalja össze a főcímdal, amelynek videóklipje bepillantást enged a film cselekményébe is: https://www.youtube.com/watch?v=-vMKwsxXCYI
Elkészült a film weboldala, amely minden szükséges információt tartalmaz azoknak, akik szeretnék közösségeik részére levetíteni a filmet: www.tanarbakerem.hu

A Gödöllői Fiatal Művészek Egyesülete a film elkészítése után is folytatja tehetséggondozó munkáját. Április 3-án játsszák Petőfi Sándor „A helység kalapácsa” című eposzparódiáját, amelyet a filmhez hasonló koncepcióban láthatnak az érdeklődők. Ebben az előadásban magyar nóták részleteit illesztették be a dramaturgiába, és a karaktereket formáló felnőtt színészek mellett 22 gyermek alakítja a mesélő szerepét, akik nagy lelkesedéssel, élvezetesen és érthetően mondják Petőfi sorait. Szintén fontos szerephez jutnak a tehetséges gyerekek "A dzsungel könyve" musicalben, amit immár tizedik alkalommal mutatnak be július utolsó hétvégéjén egy igazán autentikus környezetben, a Gödöllői Arbo-park erdei tisztásán.
