Új dimenziók a művészeti tehetséggondozásban – Bemutatkoztak a Talentum Hungaricum program tehetségei

A Nemzeti Tehetség Központ által életre hívott Talentum Hungaricum program kiemelkedő magyar zenei és tánctehetségek számára biztosít komplex támogatási rendszert, szakmai fejlődést és fellépési lehetőségeket, határon innen és túl. A 2020-ban elindított művészeti tehetséggondozó program 4 különböző zenei műfajban (klasszikus zene, jazz, népzene, könnyűzene) és 3 táncműfaj (néptánc, klasszikus balett, kortárs tánc) kínál a tehetségeknek mentorálási lehetőséget. A program 2023-ban teljesen megújult: a szakmai mentorálás mellett stúdiófelvételek, hazai és nemzetközi fellépések, műhelymunkák, valamint személyre szabott ösztöndíjrendszer is segíti a fiatalokat a fejlődésben.

Sándor-Kovács Dóra, a Nemzeti Tehetség Központ ügyvezetője hangsúlyozta: „A Talentum Hungaricum nem csupán egy tehetség program, hanem kulturális misszió is: célja, hogy bemutassa és tovább örökítse a magyar zenei és tánchagyományt, ugyanakkor új formában tegye azt vonzóvá a fiatalabb generációk és a nemzetközi közönség számára is. Az ösztöndíjasok a magyar kultúra fiatal nagyköveteiként is szerepet vállalnak, akik hiteles és modern módon képviselik hazánk művészeti örökségét.”

„Hazánk kiemelkedő zenei és táncművészeti tehetségeinek hatalmas ösztönzést, lehetőséget és jövőképet ad a Talentum Hungaricum program. A műfajokon átívelő kollaboráció eredménye egy új szinergia, amely mára a Nemzeti Tehetség Központ egyik zászlóshajója és nagyban hozzájárul Magyarország kultúrájának megőrzéséhez, továbbadásához. Öröm számomra ilyen közegben és ennyi tehetség között mentornak lennem!” - fűzte hozzá Balázs János, a program klasszikus zenei mentora.

Az idei évben összesen 62 fiatal vehetett részt a Talentum Hungaricum programban, akik az elmúlt hónapok során mestereik – elismert művészek, tanárok és koreográfusok – támogatásával saját, új kompozíciókon, produkciókon dolgoztak. A programot műfajonként neves mentorok vezetik: Balázs János (klasszikus zene), Gubik Petra (könnyűzene), Bacsó Kristóf (jazz), Herczku Ágnes (népzene), Radina Dace (balett), Rafai-Vetési Adrienn (kortárstánc) és Berecz István (néptánc). Az ő szakmai irányításuk és példamutatásuk segíti a fiatalokat abban, hogy saját művészi hangjukat megtalálják, és valódi közösségként működve hozzanak létre maradandó értékeket.

Az Új dimenziók a művészeti tehetséggondozásban címmel megrendezett esten dr. Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár köszöntőjét követően különböző formációk és szólisták léptek színpadra, 11 éves kortól 26 éves korig képviseltették magukat a tehetségek. A koncert egyik különlegessége, hogy a produkciók nemcsak technikai tudást, hanem értékrendet és kreatív művészi látásmódot is tükröztek – ezzel mutatva irányt a jövő művészeti gondolkodásának. A koncertre az egész Kárpát-medencéből érkeztek fiatal művészek: többek között Gödöllőről, Kistarcsáról, Kalocsáról, Hajdúnánásról, Pécsről, de a határon túlról – Erdélyből, Szerbiából és Szlovákiából – is.

A Nemzeti Tehetség Program forrásaiból, a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával megvalósult esttel nem zárul le a Talentum Hungaricum, a tehetségekre számos nemzetközi és hazai fellépés vár. A művészeti tehetséggondozáshoz az állampolgárok is hozzájárulhatnak adójuk második 1%-ának felajánlásával az 1823-as technikai számon.