"Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért" díj
A „Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért” díj 2013 tavasza óta ad lehetőséget a tehetséggondozásban kiemelkedő munkát végző magyarországi és határon túli magyar, vagy magyarországi nemzetiségi pedagógusok és más tehetségsegítő szakemberek elismerésére.
Napjainkra 1095 Bonis Bona-díjas pedagógus, szakember és szervezet dolgozik a tehetségügyi területen. A díj elnevezése a „Bonis bona discere”, vagyis „Jótól jót tanulni” latin közmondásból származik.
A Nemzeti Tehetség Program keretében a tehetségeket segítő szakemberek elismerésének támogatására kiírt pályázat keretében erkölcsi és anyagi elismerésben részesülnek azok a tehetséggondozásban kiemelkedő munkát végző magyarországi és határon túli magyar vagy magyarországi nemzetiségi köznevelési intézményben dolgozó pedagógusok, gyógypedagógusok, szakoktatók, felsőoktatásban dolgozó oktatók és civil szervezetek tehetségsegítői, akik oktatják, nevelik, segítik a fiatalokat tehetségük kibontakoztatása érdekében.
Az elismerést négy kategóriában lehet elnyerni:
- „Kiváló tehetséggondozó”,
- „Kiváló tehetségfejlesztő”,
- „Kiváló tehetségsegítő” és
- „Életműdíj”.
Az első három kategóriában, amely 400 000 forint összegű díjazással jár, a díj odaítéléséhez nyílt pályázat keretében ajánlások szükségesek, melyeket egy-egy jelölt esetében két ajánló közösen készít el. Az ajánlók lehetnek intézményvezetők, kollégák, szülők és tanítványok is. Az „Életműdíj” kategóriában, amely 1 000 000 forint összegű díjazással jár, a pályázati felhívásban megnevezett oktatásirányítási és tehetséggondozó szervezetek javasolhatnak jelöltet. Az ajánlások alapján a díjak odaítéléséről pályázati bizottság dönt.
A díjak átadására minden évben ünnepélyes keretek között az Országos Tehetséggálán kerül sor.